جستجو در سایت:
جستجو در سایت

ورزش در بارداری

ورزش‌های مفرح کدام‌اند؟

فواید ورزش‌های مفرح در حین بارداری چیست؟

خطرات احتمالی کدام‌اند؟

چرا انجام ورزش‌های ایروبیک و قدرتی؟

ازکدام‌یک از ورزش‌های مفرح باید پرهیز کنم؟

چگونه مطمئن شوم که فشار بیش از حد، در حین ورزش‌کردن به خودم وارد نمی‌کنم؟

چه زمانی ورزش‌کردن را قطع کنم؟

من کدام برنامه ورزشی را باید پیگیری کنم؟

اگر من مشکل پزشکی داشته باشم، آیا می‌توانم ورزش کنم؟

آیا برای مسابقات می‌توانم آماده شوم؟

آیا بلافاصله پس از زایمان می‌توانم ورزش کنم؟

در جریان چه مطالب دیگری باید قرار بگیرم؟

 

 

به هر نوع ورزش ایروبیک مانند شنا کردن و دویدن و هر نوع ورزش کششی دیگر ورزش مفرح گفته می‌شود.

در طول بارداری ورزش‌های ایروبیک و قدرتی هم سودمند و هم بی‌ضرر هستند.

هدف ورزش‌های دوران بارداری، بیشتر سالم ماندن است تا تناسب اندام.

به دلیل احتمال از دست دادن تعادل در حین ورزش‌هایی مانند اسب سواری و اسکی، در زمان انجام این نوع ورزش‌ها دقت بیشتری باید داشته باشید.

از ورزش‌هایی که احتمال آسیب رساندن به جنین شما وجود دارد مانند جودو، کیک بوکسینگ و اسکواش خودداری کنید؛ چراکه احتمال آسیب رسیدن به شکم و جنین شما وجود دارد.

هر زمان در حین انجام حرکات ورزشی، متوجه علامت غیر‌طبیعی یا مشکل خاصی شدید‌، ورزش‌کردن را قطع کنید و با پزشک‌تان تماس حاصل کنید.

اگر هر مشکل پزشکی دارید، قبل از انجام هر نوع حرکت ورزشی با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

ورزش‌های کف لگن در طول بارداری و همچنین بلافاصله پس از زایمان، احتمال بی‌اختیاری ادرار و مدفوع را در آینده کم می‌کند.

پس از زایمان، در بیشتر خانم‌های زایمان کرده، اگر آمادگی انجام حرکات ورزشی را دارند، بلافاصله پس از زایمان ورزش‌کردن را می‌توانند شروع کنند.

ورزش‌کردن هیچ تأثیری بر روی شیر و ترکیبات  شیر ندارد.

 

 

موضوعات گنجانده شده در این متن برای کمک به شما وتیم ارائه‌دهنده خدمات درمانی شما طراحی شده است که با استفاده از این مطالب یک برنامه ورزشی کار آمد برای دوران بارداری و پس از زایمان شما طرح‌ریزی شود.  مطالب این متن به ‌منظور کمک به شما و سیستم ارائه‌دهنده مراقبتی شما، برای تصمیم‌گیری بهتر عرضه می‌شود و توصیه‌های موجود در این متن ممکن است برای شما مناسب باشد. وضعیت سلامت جسمی، بیماری‌هایی که ممکن است شما داشته باشید، می‌تواند بر روی وضعیت و انجام حرکات ورزشی شما تأثیر بگذارد. اگر مراقبت‌هایی که شما دریافت می‌کنید با توضیحات آمده شده در این متن مطابقت ندارد با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

 

ورزش‌های مفرح کدام‌اند؟

 

حتی اگر ما متوجه این موضوع نشده باشیم، حرکات ورزشی جزئی از زندگی روزمره ما هستند. حرکاتی مانند بالا رفتن از پله، پیاده‌روی کردن به منظور خرید کردن، دویدن به هدف رسیدن به قطار، همه انواعی از حرکات ورزشی است که ما روزانه انجام می‌دهیم. ورزش‌های مفرح به هر ورزش برنامه‌ریزی‌شده منظم که خانم باردار در طول بارداری به منظور حفظ سلامتی و حفظ تناسب اندام انجام می‌دهد اطلاق می‌شود. ورزش‌هایی مانند حرکات ایروبیک‌، شنا‌کردن، دویدن یا ورزش‌های قدرتی.

هدف از انجام این ورزش‌ها حفظ تناسب اندام است و رسیدن به اوج زیبایی اندام، مد نظر نیست.

 

فواید ورزش‌کردن در دوران بارداری چیست؟

 

فواید مربوط به مادر: بسیاری از خانم‌های باردار متوجه این موضوع می‌شوند که انجام حرکات ورزشی موجب تطبیق بیشتر بدن و شرایط فیزیکی بدن آن‌ها با بارداری می‌شود. فواید احتمالی ورزش‌کردن، بهبود خستگی‌، کاهش کمر‌درد، کاهش واریس‌ها، عروق پا ،کاهش درد پاها و زانو‌ها است. حرکات ورزشی باعث بهبود تونسیته و قدرت عضلات می‌شود. خود این افزایش قدرت و تونسیته عضلات موجب می‌شود تا زنان باردار افزایش وزن در بارداری را به خوبی تحمل کنند و نهایتاً انجام حرکات ورزشی به شما کمک می‌کند تا بدن شما برای زایمان آمادگی لازم را کسب کند. ورزش‌های دوران بارداری موجب بهبود وضعیت سلامت جسمی شما می‌شود. حفظ تناسب اندام در دوران بارداری، خود باعث کاهش اضطراب و استرس و افسردگی میگردد. بهبود وضعیت خواب از دیگر فواید ورزش‌کردن است.

 

بعضی از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی با انجام حرکات ورزشی بهبود می‌یابند، به طور مثال:

 

ورزش‌کردن، از ایجاد دیابت بارداری و افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند.

ورزش‌کردن، از ایجاد سرطان روده بزرگ و سرطان سینه در آینده جلوگیری می‌کند.

در صورت ابتلا به دیابت بارداری، انجام حرکات ورزشی باعث بهبود سطح قند خون شما و تنظیم آن می‌شود.

در صورتی که در دوران بارداری، از انجام حرکات ورزشی اجتناب کنید، به تدریج تناسب اندام خود را از دست می‌دهید.

فواید ورزش‌کردن برای نوزادان: در صورت انجام حرکات ورزشی منظم و روزانه، طول مدت ساعاتی که درد زایمانی دارید، کمتر از حد معمول است و نهایتاً زایمان راحت‌تری را تجربه می‌کنید که منجر به تولد نوزادی سر‌حال‌تر و سالم‌تر میشود.

 

خطرات احتمالی کدام‌اند؟

 

با وجود این‌که انجام حرکات ورزشی در دوران بارداری بسیار مفید هستند اما گاهی هم خطراتی نیز در پی دارند. گاهی این خطرات در رابطه با تغییرات فیزیکی که جهت تطابق با حاملگی ایجاد می‌گردد، دیده می‌شود. زمانی که حرکات ورزشی نادرست انجام می‌دهید، احتمال خطر و ایجاد آسیب، بیشتر می‌شود و یا زمانی که فشار بیش از حد به خود وارد می‌کنید، احتمال آسیب رسیدن به شما وجود خواهد داشت.

 

خطراتی که حین ورزش‌کردن شما را تهدید می‌کند شامل:

 

گرم شدن بیش از حد (‌گرما‌زدگی). زمانی که در حین بارداری، حرکات ورزشی را انجام می‌دهید، درجه حرارت بدن شما به بیش از حد نرمال می‌رسد و افزایش می‌یابد. زمانی که درجه حرارت بدن شما از ۳۹/۲ درجه سانتیگراد بیشتر شود، احتمال آسیب رسیدن به جنین شما وجود دارد. این افزایش درجه حرارت به بالاتر از ۳۹/۲ درجه سانتیگراد، به‌خصوص در حین ۱۲ هفته اول بارداری، موجب ایجاد مشکلات و عقب‌ماندگی در جنین می‌شود.

 

جهت جلوگیری از افزایش بیش از حد درجه حرارت بدن، قبل از ورزش‌کردن و همچنین حین ورزش‌کردن، مایعات به میزان فراوان مصرف کنید.

از ورزش‌کردن بیش از حد، به‌خصوص در حین ۱۲ هفته اول بارداری خودداری کنید.

از ورزش‌کردن در هوای گرم و مرطوب تا زمانی که بدن شما با این هوای گرم و مرطوب سازگار نشده است، خودداری کنید که معمولاً این سازگاری چند روز طول می‌کشد.

 

کاهش فشار خون:

 

زمانی که خوابیده به پشت در وضعیت صاف دراز می‌کشید‌، بچه داخل رحم شما بر روی عروق اصلی و بزرگ شما فشار وارد می‌کند که این خود باعث کاهش میزان خون پمپاژ شده از طرف قلب به رحم و نهایتاً کاهش خون‌رسانی به جنین شما می‌شود و خطر افت فشار خون وجود دارد.

برای جلوگیری از خطر افت فشار خون، از خوابیدن به پشت در وضعیت صاف به‌ویژه بعد ازهفته ۱۶ بارداری خودداری کنید.

 

صدمات فیزیکی و بدنی

 

در طول بارداری مفاصل شما شل‌تر از حد معمول می‌شوند و بعضی از اندام‌های بدن شما ممکن است که توانایی خم‌شدن و باز شدن بیش از حد را پیدا کنند و این اتفاق در آرنج، مچ دست، انگشتان و زانو‌ها دیده می‌شود. تحرک بیش از حد ایجاد شده در بارداری به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری است که موجب شل‌شدن لیگامان‌ها و رباط‌های بدن می‌شود. در واقع این شل‌شدن لیگامان‌ها و رباط‌ها در امر زایمان کمک‌کننده و موجب سهولت زایمان می‌شوند. زمانی که رباط‌های بدن شما توان  و ثبات معمول را نداشته باشد، خطر آسیب‌دیدگی شما افزایش می‌یابد.

 

برای کاهش خطرات و آسیب‌های فیزیکی قبل از ورزش‌کردن، حتماً خود را گرم کنید و سپس حرکاتی که موجب آرام شدن تدریجی بدن شما می‌شود را انجام دهید. در صورت انجام حرکات ورزشی ایروبیک از تغییر حرکت ناگهانی خودداری کنید، در طول ورزش‌کردن از کمر‌بندهای حمایت‌کننده لگن استفاده کنید.

 

رسیدن ناکافی اکسیژن به جنین:

 

در ارتفاعات میزان جریان خونی که به رحم می‌رسد، کاهش می‌یابد؛ بنابراین جنین اکسیژن کمتری دریافت می‌کند. هنگام ورزش‌کردن در ارتفاعات‌، حتی میزان جریان خون کمتری به جنین می‌رسد و این موجب می‌شود که اکسیژن کافی به جنین نرسد. برای جلوگیری از نرسیدن اکسیژن کافی به جنین، از ورزش‌کردن در ارتفاع بالاتر از ۲۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا خودداری کنید و تا زمانی که بدن شما با این هوا سازگاری کافی پیدا نکرده است، ورزش‌کردن را به تعویق بی‌اندازید.

 

کنترل سطح قند خون:

 

قند خون شما منبع انرژی برای شما و کودک شما است. تغذیه مناسب در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین در هر بار ورزش‌کردن، بیشتر از ۴۵ دقیقه ورزش نکنید؛ چراکه افت قند خون پیدا خواهید کرد. اگر مبتلا به دیابت یا دیابت بارداری هستید، مراقبت بیشتر از خود داشته باشید‌. باید مرتب قند خون خود را اندازه‌گیری کنید. به‌صورت منظم در زمان خاص غذا بخورید، زمان مشخصی جهت استراحت در نظر بگیرید و ارزیابی و معاینات مرتب بدنی داشته باشید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید، پزشک شما به شما کمک می‌کند.

 

چرا حرکات ورزشی ایروبیک و قدرتی:

 

بهترین نوع ورزش‌های مفرح در بارداری شامل:

 

ورزش‌های ایروبیک که به نام ورزش‌های قلبی/ریوی شناخته می‌شوند. زمانی که ورزش‌های ایروبیک را انجام می‌دهید، تعداد ضربان قلب شما افزایش می‌یابد و موجب افزایش جریان خون در اطراف جنین می‌شود و نهایتاً خون بیشتری به عضلات می‌رسد. شنا کردن، دویدن، راه رفتن سریع، ورزش‌های آبی، رقصیدن مثال‌هایی از این ورزش‌ها است که باعث افزایش جریان خون در بدن می‌شوند.

 

ورزش‌های قدرتی: حرکات آهسته و کنترل شده‌ای هستند که موجب تناسب اندام می‌شود. وزنه‌برداری یکی از مثال‌های این نوع ورزش می‌باشد.

 

اگر شما به صورت منظم ورزش نمی‌کنید و انجام ورزش‌های ایروبیک را به تازگی شروع کرده‌اید، به صورت یک قانون کلی در ابتدا باید ۳ بار در هفته و هر بار حداکثر ۱۵ دقیقه ورزش کنید و ورزش‌کردن را به تدریج افزایش دهید، طوری که به ۳۰ دقیقه در هر جلسه و ۴ بار در هفته تبدیل شود.

 

اگر قبل از بارداری به صورت منظم ورزش می‌کردید. شما می‌توانید با همان برنامه ورزشی و شدت قبل از بارداری ورزش‌کردن را ادامه دهید. از جمله این ورزش‌ها، دویدن و حرکات ایروبیک است و مطمئن باشید که هیچ آسیبی به شما و کودک‌تان نمی‌رسد.

همچنان که بارداری شما ادامه می‌یابد، شما باید به تدریج از انجام حرکات ورزشی بکاهید. پزشک یا مامای شما در زمینه زمان کاهش حرکات ورزشی و چگونگی کاهش حرکات ورزشی به شما اطلاع‌رسانی می‌کنند.

 

انجام کدام‌یک از ورزش‌ها در بارداری ممنوع است؟

 

از انجام ورزش‌هایی که مستلزم دراز کشیدن به پشت باشد، به‌خصوص پس از ۱۶ هفتگی بارداری خودداری کنید.

از انجام ورزش‌هایی که احتمال آسیب‌رساندن به شکم شما وجود دارد، مانند کیک‌بوکسینگ، جودو و اسکواش خودداری کنید.

 

از آنجایی که در بارداری به دلایل هورمونی، مفاصل شما ثبات معمول خود را از دست می‌دهند، احتمال افتادن و آسیب رسیدن به شما وجود دارد. بنابراین در حین ورزش‌هایی که احتمال افتادن و از دست‌ دادن تعادل‌تان وجود دارد، مانند اسب‌سواری، اسکی، هاکی روی یخ، ژیمناستیک و دوچرخه‌سواری، باید مراقبت بیشتر از خود به عمل آورید. به یاد داشته باشید که مرکز ثقل بدن شما در بارداری تغییر پیدا می‌کند و عکس‌العمل شما کند‌تر از حالت معمول می‌شود. بنابراین بهتر است که از انجام دادن ورزش‌های فوق خودداری کنید، مگر این‌که شما قبلاً این ورزش‌ها را به صورت منظم و روزانه انجام می‌دادید. در این صورت با مراقبت بیشتر از خود می‌توانید، این ورزش‌ها را به صورت روزانه و مرتب انجام دهید.

 

از شیرجه زدن در آب در بارداری خودداری کنید، چرا‌که کودک شما هیچ حفاظی در مقابله با این فشار ندارد.

از انجام ورزش در ارتفاعات بالاتر از ۲۵۰۰ متر تا زمانی که به این ارتفاع سازگار نشده‌اید خودداری کنید.

 

چگونه مطمئن شوم که فشار بیش از حد در حین ورزش‌کردن به خود وارد نمی‌کنم؟

 

برای اطمینان از این‌که فشار زیادی جهت ورزش‌کردن به شما وارد نمی‌شود‌، حتماً قبل از ورزش‌کردن خود را گرم کنید و سپس حرکات آهسته جهت سرد شدن تدریجی بدن انجام دهید.

تکنیک‌های مختلفی که موجب حفظ تناسب اندام بدن شما می‌شود بدون این‌که فشار زیادی به شما وارد شود، وجود دارد.  تکنیک‌هایی که به شما کمک می‌کند تا متوجه این موضوع شوید که حین ورزش‌کردن، به خود فشار بیش از حد وارد نمی‌کنید.  شامل:

 

تست صحبت‌کردن: حین انجام ورزش‌های بارداری، شما باید قادر به صحبت کردن و ادامه دادن یک مکالمه باشید. اگر در حین صحبت کردن نفس شما به شماره بی‌افتد یا اصطلاحاً نفس کم بیاورید، احتمال این‌که این ورزش‌ها برای شما سنگین بوده است وجود دارد.

 

برنامه ارزیابی خود‌: روش دیگر که به شما این اطمینان را می‌دهد که به خود فشار بیش از حد وارد نکرده‌اید، برنامه ارزیابی Borg است. با استفاده از این روش شما قادر هستید، شدت حرکات ورزشی خود را ارزیابی کنید. با ادامه‌یافتن بارداری این تکنیک به شما کمک می‌کند تا در صورت لزوم شدت و مدت ورزش‌کردن خود را کاهش یا افزایش دهید.

 

نمودار بورگ (Borg) برای ارزیابی فشار ایجاد شده طراحی شده است.

 

جدول بورگ برای ارزیابی فشار وارد شده

 

۶

بسیار بسیار سبک

۷

 

۸

سبک

۹

 

۱۰

نسبتا سبک

۱۱

 

۱۲

نسبتا سنگین

۱۳

 

۱۴

سنگین

۱۵

 

۱۶

بسیار سنگین

۱۷

 

۱۸

بسیار بسیار سنگین

۱۹

 

۲۰

 

همچنان که مشاهده می‌کنید عدد ۷ در ابتدای جدول نشان‌دهنده درجه بسیار‌ بسیار سبک است و عدد ۱۹ در انتهای جدول نشان‌دهنده بسیار بسیار سنگین است.

 

در حین بارداری هدف شما باید حفظ تناسب اندام‌تان باشد و به این منظور ورزش‌های شما باید نمره‌ای متناسب با حوالی وسط جدول داشته باشد.

 

کنترل مقدار ضربان قلب‌تان

 

محدوده تعیین شده مقدار ضربان قلب برای انجام ورزش‌های ایروبیک در بارداری

محدوده هدف تعداد ضربان قلب در دقیقه

سن  مادر

۱۴۰ تا 155

کمتر از ۲۰

۱۳۵ تا 150

۲۰ تا 29 ساله

۱۳۰ تا 145

۲۹ تا 40 ساله

۱۲۵ تا 140

بالای ۴۰ ساله

 

زمانی که ورزش می‌کنید، باید برای تعداد ضربان قلب خود محدوده مشخصی در نظر بگیرید، این محدوده مشخص بستگی به سن شما و شدت انجام حرکات ورزشی دارد.

 

اگر قبل از بارداری، شما یک زندگی بی‌تحرک و ساکن داشتید، حداکثر افزایش ضربان قلب توصیه شده برای شما ۶۰ تا ۷۰% تعداد ضربان قلب نرمال است. اگر تصمیم به حفظ تناسب اندام در بارداری دارید، در این صورت حداکثر افزایش ضربان قلب توصیه شده برای شما ۶۰ تا ۹۰% تعداد ضربان قلب نرمال است. در حین انجام حرکات ورزشی، شما باید مداوم تعداد ضربان قلب خود را شمارش کنید و باید تلاش کنید که مقدار ضربان قلب شما از محدوده طبیعی مشخص شده، بالاتر نرود‌. برای شمارش تعداد ضربان قلب، شما باید قادر به چک و شمارش نبض خود باشید؛ چرا‌که با شمارش تعداد نبض خود، تعداد ضربان قلب خود را می‌توانید ارزیابی کنید. از پزشک یا مامای خود بخواهید تا شمارش نبض را به شما یاد بدهند.

 

چه زمانی ورزش‌کردن را قطع کنیم؟

 

هر زمانی که متوجه هر علامت غیر‌طبیعی شدید، باید ورزش‌کردن را قطع کنید.

 

هر زمانی در حین انجام حرکات ورزشی متوجه هر علائم غیر‌طبیعی در ارتباط با جنین یا بدن خود شدید، بلافاصله ورزش‌کردن را متوقف نکنید، چرا‌که قطع ناگهانی ورزش موجب می‌شود که شما از حال بروید. در مقابل باید در یک مسیر کوتاه به آهستگی شروع به راه رفتن کنید یا سعی کنید که در همان جایی که ایستاده‌اید، وزن خود را از یک پا به پای دیگرتان منتقل کنید. این کار با برداشتن یک پا از روی زمین و گذاشتن همان پا و برداشتن پای دیگر و گذاشتن همان پا روی زمین انجام دهید (اصطلاحاً پا به پا شوید)

 

در صورت وقوع هر کدام از این علامت‌ها به مامای خود اطلاع‌رسانی کنید:

 

علامت‌های خطر: سرگیجه با احساس غش‌کردن، سردرد، تنگی نفس یا نفس کم‌آوردن، ناتوانی در نفس کشیدن در حین ورزش‌کردن، درد در قفسه سینه، درد شکم، درد کمر یا لگنی، ضعف عضلانی، درد و یا ورم پا، انقباضات دردناک رحمی، خطر زایمان زودرس، کاهش حرکات جنین، نشت مایع آمینوتیک، خونریزی.

 

من چه برنامه ورزشی را باید انجام دهم؟

 

برنامه ورزشی که در حین بارداری برای شما در نظر گرفته می‌شود، به منظور حفظ تناسب اندام شما طراحی شده است و رسیدن به حداکثر تناسب اندام یا آمادگی برای مسابقات در این برنامه ورزشی، در نظر گرفته نمی‌شود. برای گروهی از زنان باردار این حتی به معنی کاهش شدت و مدت ورزش‌کردن می‌باشد و در مقابل برای گروه دیگر به معنی آغاز انجام حرکات ورزشی است.

 

برای  یک برنامه ورزشی باید به نکات زیر توجه شود:

 

میزان تناسب اندام شما، نوع و دفعات ورزش‌کردن، مدت‌زمان ورزش‌کردن، دفعات ورزش‌کردن و هدف شما از ورزش‌کردن، باید حین نوشتن برنامه ورزشی در نظر گرفته شود.

 

بر اساس میزان تناسب اندام‌تان شما در گروه‌های بی‌تحرک، تفریحی یا رقابتی دسته‌بندی می‌شوید و بر این اساس برنامه ورزشی برای شما در نظر گرفته می‌شود.

 

فواید و مضرات حرکات ورزشی در حین بارداری و پس از زایمان مرتباً توسط مربی یا مامای شما ارزیابی می‌شود؛ بر اساس برنامه ورزشی قبل از بارداری‌، برنامه ورزشی حین بارداری برای شما نوشته می‌شود که در این برنامه نوع ورزش، مدت زمان اختصاص‌یافته برای هر جلسه، تعداد دفعات ورزش در هر هفته‌ و شدت حرکات ورزشی، باید در برنامه ورزشی حین بارداری در نظر گرفته شود.

 

اگر من مشکل پزشکی داشته باشم، آیا می‌توانم ورزش انجام دهم؟

 

اگر شما مشکل قلبی یا فشار خون بالا دارید یا در حین بارداری برای شما این مشکلات به‌وجود آمده باشد، شما باید با پزشک متخصص قلب، قبل از انجام حرکات ورزشی صحبت کنید.

 

آیا می‌توانم خود را برای مسابقات ورزشی آماده کنم؟

 

اگر شما ورزشکار هستید، می‌توانید خودتان را برای مسابقات ورزشی آماده کنید؛ هر چند نظارت بیشتر در حین آمادگی برای مسابقات الزامی است. شما باید تحت نظارت یک متخصص زنان که اطلاعات جامع مربوط به ورزش‌های دوران بارداری دارد، باشید. در مورد میزان غذا و نوشیدنی که باید حین انجام ورزش‌ها، جهت آمادگی برای مسابقات، دریافت می‌کنید با مربی ورزش خود صحبت کنید.

 

اگر شما یک ورزشکار حرفه‌ای هستید، شما نباید توقع یک تناسب اندام در حد آرمانی داشته باشید، گاهی شما باید خود را برای کاهش حرکات ورزشی به دلیل بارداری آماده کنید.

 

آیا پس از زایمان می‌توانم بلافاصله ورزش‌کردن را شروع کنم؟

 

اگر شما زایمان و بارداری راحت و بدون مشکلی داشته‌اید، پس از زایمان می‌توانید ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی و ورزش‌های کششی انجام دهید. نکته با اهمیت این است که پس از زایمان ورزش‌های کف لگن را انجام بدهید. چرا‌که انجام ورزش‌های کف لگن، از بی‌اختیاری مدفوع و ادرار در آینده جلوگیری می‌کند‌. رشد جنین شما میزان شیر و ترکیب شیر تحت تاثیر ورزش قرار نمی‌گیرد.

 

مشخص شده است که زنانی که در طول بارداری حرکات ورزشی انجام داده‌اند، تمایل دارند که پس از زایمان نیز ورزش‌کردن را ادامه دهند.

فواید ادامه دادن ورزش‌کردن: احساس بهتر، استرس، افسردگی و اضطراب کمتر، انرژی بیشتر‌، کاهش وزن سریع‌تر و تناسب اندام.

 

پس از زایمان، زمانی که شما آمادگی کامل جهت انجام ورزش‌های منظم مانند قبل از بارداری دارید، می‌توانید حرکات ورزشی را شروع کنید. پس از زایمان اگر بدن شما آمادگی داشته باشد، می‌توانید حرکات ورزشی را به شدت و مدت حین بارداری انجام دهید. ورزش‌هایی مانند پریدن از ارتفاع، نباید بلافاصله پس از زایمان انجام شود.

 

از آنجایی که عضلات دیواره شکم شما به کناره‌ها کشیده شده و تحت کشش فراوان بوده است، در مورد زمان شروع ورزش در چند روز و چند هفته پس از زایمان از مامای خود سوال کنید.

اگر شما بارداری سخت و زایمان سختی داشتید، در مورد زمان شروع و نوع ورزش‌های مناسب برای وضعیت شما با پزشک‌تان مشورت کنید.

 

آیا اطلاعات بیشتری در این زمینه وجود دارد؟

 

بسیاری از زنان باردار در مورد ورزش‌های کششی، کاهنده وزن و ورزش‌های قدرتی مانند یوگا و پیلاتس سوال‌های زیادی را مطرح می‌کنند؛ از آنجایی که تحقیقات مناسب در این زمینه انجام نشده است، در صورت داشتن سوال از پزشک‌تان توضیح بخواهید.

 

اگر حرکات ورزشی شما در آب انجام می‌شود و آکوا ژیمناستیک انجام می‌دهید یا در استخر آب درمانی انجام می‌دهید، درجه حرارت آب اهمیت دارد‌. در آکوا ژیمناستیک، درجه حرات آب نباید از ۳۲ درجه سانتیگراد و در استخر نباید از ۳۵ درجه سانتیگراد بیشتر باشد.

زمانی که در آب شنا می‌کنید، اندازه‌گیری درجه حرارت بدن شما به‌راحتی انجام نمی‌شود، چرا‌که آب استخر شما را خنک می‌کند.