جستجو در سایت:
جستجو در سایت

مرحله پس از زایمان تا ترخیص

بعد از سزارین شما به اتاق ریکاوری منتقل شده و معمولاً یک تا یک ساعت و نیم، در اتاق ریکاوری خواهید ماند و بعد از آن به بخش منتقل می‌شوید.

 

در بخش توسط پرستاران از شما مراقبت‌های لازم به عمل می‌آید.

 

بعد از معمولاً ۴ تا ۸ ساعت به شما کمک خواهد شد تا از تخت برخواسته و شروع به حرکت کنید. اگر دردی را تجربه بکنید، پرستارها به شما ضد درد خواهند داد. بعد از ۲۴ ساعت توسط پزشک ویزیت خواهید شد و معمولاً در اکثر موارد از بیمارستان ترخیص خواهید شد.

 

تمام داروهای لازم منجمله داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک در صورت لزوم برای شما تجویز خواهد شد. همچنین برای شما جوراب واریس تجویز خواهد شد که به مدت ۷ روز در طول روز بایستی بپوشید ولی شب‌ها الزامی به استفاده از آن نیست. بعد از ترخیص و رفتن به منزل شما می‌توانید دوش گرفته و پانسمان خود را زیر دوش بردارید.

 

در این هنگام با آب و صابون محل زخم را بشویید. بعد از خارج شدن از حمام، توسط سشوار ولرم محل زخم را خشک کنید. از آنجایی که دست یکی از پر میکروب‌ترین جای بدن است، از دست‌زدن به زخم، کاملاً تا هفت روز اول، پرهیز کنید. بعد از خشک شدن زخم، توسط سشوار ولرم با پنبه مقدار کمی بتادین بر روی محل زخم بزنید. این پروسه حمام رفتن و مراقبت از زخم را تا هفت روز ادامه دهید.

 

بعد از عمل سزارین، تا هنگامی که شکم‌تان کار نکرده، از خوردن غذاهای حجیم جامد و نفاخ پرهیز کنید. دراین هنگام بهتر است از غذاهای  آبکی که نفاخ نباشد، مثل سوپ صاف شده بدون حبوبات استفاده کنید ولی بعد از کار کردن شکم در استفاده از مواد غذایی آزاد هستید.

 

از استراحت کردن مطلق کاملاً پرهیز کنید. بی حرکتی و استراحت بیش از اندازه، در هفت روز اول زایمان، باعث ایجاد لخته در پاها و همچنین در ریه‌ها می‌شود که حتی می‌تواند منجر به مرگ مادر شود. دراین هفت روز مایعات زیاد مصرف نمایید.