جستجو در سایت:
جستجو در سایت

مراحل آی وی اف

مراحل IVF

 

برای زنان:

 

       ۱. افزایش تولید تخمک

 

پس از آن‌که سیکل طبیعی شما آغاز شد، یک هورمون باروری شناخته شده، به‌نام گنادوتروپین به شما داده خواهد شد. شما معمولاً روزانه به‌مدت ۱۲ روز، آن‌را به خود تزریق می‌کنید. این هورمون تعداد تخمک تولید شده شما را افزایش می‌دهد.

 

       2. نظارت بر پیشرفت

 

کلینیک، پیشرفت شما را در طول درمان دارویی، از طریق اسکن سونوگرافی واژینال نظارت خواهد کرد. اولین اسکن معمولا روز هشتم ، نهم و یا دهم تزریق است. بین ۳۴ تا ۳۸ ساعت قبل از جمع‌آوری تخمک‌ها، یک هورمون به شما تزریق می‌شود که کمک می‌کند تخمک‌های شما بالغ شوند. زمان تزریق که معمولا در رأس ساعتی خاص انجام می‌شود، برای این مرحله بسیار مهم است.

 

       3. جمع‌آوری تخمک

 

تخمک‌های شما معمولاً از طریق هدایت سونوگرافی هنگامی که شما بی‌هوش هستید، جمع‌آوری می‌شوند. یک سوزن تو خالی به پروب سونوگرافی متصل شده که فولیکول های هر تخمدان را جمع آوری میکند. شما ممکن است کمی درد و کبودی، گرفتگی و یا به میزان کم، خونریزی را از واژن خود تجربه کنید. بعد از آن که تخمک های شما جمع آوری شدند، اگر انتقال جنین شما تازه (fresh) انجام شود، به شما داروهایی درقالب شیاف و آمپول و یا حتی ژل به منظور کمک به آماده‌سازی پوشش رحم، برای انتقال جنین داده می‌شود. اما اگر جنین شما فریز شود، دستور دارویی تان برای سیکل انتقال متفاوت است و برای راهنمایی بیشتر باید به کلینیک مراجعه کنید.

 

       4. بارور کردن تخمک‌ها

 

تخمک‌های شما، به اسپرم شریک خود یا با اسپرم اهدایی تزریق شده و در محیط آزمایشگاه برای ۲۰ – ۱۶ ساعت بعد از وجود نشانه‌های باروری، کشت داده می‌شوند. آن‌هایی که بارور شده‌اند (جنین نامیده می‌شوند) در انکوباتور آزمایشگاه ۵ روز رشد خواهند کرد. جنین‌شناس، جنین‌ها را بررسی کرده و بهترین آن‌ها را به منظور انتقال انتخاب خواهد کرد. هر جنین باقی‌مانده با کیفیت مناسب می‌تواند برای استفاده در آینده فریز گردد.

 

       ۵. مرحله انتقال جنین

 

اگر شما زیر ۴۰ سال دارید، 1یا ۲ جنین انتقال داده می‌شود و اگر بالای ۴۰ سال دارید، حداکثر ۳ جنین ممکن است منتقل شود. تعداد جنین‌های منتقل شده به دلیل خطرات چند‌قلویی محدود شده است. ممکن است پزشک شما پیشنهاد بدهد که یک جنین منتقل شود (SET). اگر او احساس کند که این کار بهترین گزینه برای شماست. این روش شبیه برداشته شدن اسمیر دهانه رحم می‌باشد، یک لوله مناسب (کاتتر) با استفاده از سونوگرافی هدایت و از گردنه رحم عبور می‌کند و جنین از طریق لوله به رحم منتقل می‌شود. این روش معمولاً بدون درد است و به هیچ آرام‌بخشی نیاز ندارد. اما شما ممکن است کمی احساس ناخوشایند داشته باشید، چون در هنگام سونوگرافی مثانه شما باید پُر باشد.

 

برای مردان:

 

در محدوده زمانی که تخمک‌های شریک شما جمع‌آوری می‌شود، از شما خواسته می‌شود که یک نمونه از اسپرم خود را آماده کنید. اسپرم شسته شده ، فعال و طبیعی از اسپرم های با کیفیت کمتر جدا خواهد شد. اگر شما اسپرم منجمد شده دارید، ابتدا باید از انبار انجماد خارج، گرم شده و به همان روش اشاره شده آماده شود. لازم به ذکر است کسانی که به هر دلیلی کاندید TESE و یا روشهای مشابه هستند، عملشان با بیهوشی انجام میشود؛ لذا روز نمونه گیری حتما باید به مدت ۸ ساعت کامل ناشتا باشند.