جستجو در سایت:
جستجو در سایت

سرکلاژ

بخیه گردن رحم (سرکالژ)

درباره این اطلاعات

اگر می خواهید در مورد بخیه دهانه رحم که به آن سرکالژ نیز گفته می شود، این اطلاعات برای شماست.

همچنین اگر همسر ، خویشاوند یا دوست کسی هستید که در این شرایط قرار دارد ، ممکن است این موضوع برای شما نیز مفید باشد.

واژه نامه ای از کلیه اصطلاحات پزشکی استفاده شده، در دسترس هست در وبسایتRCOG به ادرس www.rcog.org.uk/en/patients/ medical-terms

 

نکات کلیدی

 • سرکلاژ ممکن است به بسته نگه داشتن دهانه رحم کمک کند و ممکن است خطر زایمان زودرس را کاهش دهد.
 • اگر در معرض خطر زایمان زودرس هستید ، ممکن است سرکلاژ به شما پیشنهاد شود.
 • سرکلاژ معمولا بین هفته های ۱۲ تا ۲۴ بارداری انجام می شود و سپس در هفته های ۳۶-۳۷ برداشته می شود مگر اینکه شما قبل از آن به لیبر بروید.

 

سرکلاژ چیست ؟

سرکلاژ عملی است که در آن بخیه در اطراف دهانه رحم (گردن رحم) قرار می گیرد. معموالً بین ۱۲ تا ۲۴ هفته بارداری انجام می شود اگرچه گاهی اوقات ممکن است در مراحل بعدی بارداری نیز انجام شود. سرکلاژ معمولا به صورت واژینال و کمتر به صورت شکمی انجام می شود.

 

سرکلاژ به چه علت انجام می شود؟

نوزادانی که زودتر از ۳۷ هفته کامل بارداری به دنیا می ایند خطر ابتلا به مشکلاتسلامتی کوتاه مدت و طولانی مدت را دارند. شما می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد از راهنمایی NICE در مورد زایمان زودرس و لیبر در لینک زیر کسب کنید.

www.nice.org.uk/guidance/ng25/ifp/chapter/About-this-information

 

علل احتمالی بسیاری برای زایمان زودرس وجود دارد. یکی از دلایل احتمالیاین است که دهانه رحم شما کوتاه می شود و خیلی زود باز می شود. سرکلاژ ممکن است به جلوگیری از این امر کمک کند.

شما باید به یک متخصص در اوایل بارداری خود مراجعه کنید اگر:

 • بعد از ۱۶ هفته بارداری دچار سقط جنین شده اید.
 • قبل از ۳۴ هفته بارداری زایمان قبلی داشته اید.
 • کیسه آب شما در حامگی های قبلی، قبل از ۳۷ هفته بارداری پاره شده بوده است.
 • شما انواع خاصی از درمان دهانه رحم داشته اید (به عنوان مثال ، بیوپسی مخروطی برای درمان اسمیر غیر طبیعی)

تیم مراقب سلامتشما ممکن است برای اندازه گیری دهانه رحم، سونوگرافی واژینال درخواست کند. در صورت کوتاه بودن طول سرویکس (کمتر از ۲۵ میلی متر) ممکن است این موارد به شما پیشنهاد شود:

 • سرکلاژ
 •  درمان هورمونی با مواد پروژسترونی
 • ترکیبی از دو روش درمانی فوق
 •  نظارت دقیق توسط تیم مراقبت سلامت شما

 

آیا شرایطی وجود دارد که سرکلاژ توصیه نشود؟

متخصص سلامت شما باید در مورد مزایا و خطرات موجود در شرایط به خصوص شما، با شما صحبت کند. بعضی اوقات سرکلاژ توصیه نمی شود زیرا ممکن است خطراتی را برای شما به همراه داشته باشد و نتیجه را برای کودک شما بهبود نمی بخشد که شامل موارد زیر می باشد:

 • شما علایم عفونت دارید.
 • شما خونریزی واژینال دارید.
 • دچار انقباض می شوید.
 • کیسه آب شما پاره شده است.

اگر شما باردار بیش از یک قل هستید، هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد سرکلاژ مانع از شروع زایمان زودرس خواهد شد یا نه. در ROCG اطالعات بیمار چندقلویی را ببینید که در این قسمت در دسترس میباشد.

www.rcog.org.uk/en/patients/patient-leaflets/multiple-pregnancyhaving-

 

سرکلاژ چگونه صورت می گیرد؟

انجام سرکلاژ در اتاق عمل صورت می گیرد. ممکن است شما بیحسی نخاعی داشته باشید که بیدار باشید اما از کمر به پایین بی حس خواهید بود، یا ممکن است بیهوشی عمومی به شما داده شود و کاملا خواب باشید. تیم شما برای انتخاب بهترین گزینه با شما گفتگو می کند. در اتاق عمل، پاهای شما روی تکیه گاه قرار داده می شود و از روکش های استریل برای تمیز نگه داشتن محل عمل استفاده می شود. جراح سپس یک اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند ، دهانه رحم را نگه می دارد و بخیه را در اطراف آن قرار می دهد (به تصویر ۱ مراجعه کنید). سپس بخیه محکم شده و گره می خورد و به بسته نگه داشتن دهانه رحم کمک می کند. عمل جراحی ، که به آن سرکلاژ واژینال گفته می شود ، کمتر از یک ساعت طول می کشد. همچنین ممکن است یک سوند در مثانه شما وارد شود که بعد از، ازبین رفتن ماده بیهوشی از بدنتان خارج خواهد شد. برای رفع هرگونه ناراحتی بعد از عمل به شما دارو داده می شود. به احتمال زیاد شما می توانید همان روز به خانه بروید اگرچه ممکن است به شما توصیه شود مدت طولانیتری در بیمارستان بمانید.

 

سرکلاژ شکمی چیست؟

این عمل شامل جراحی برای قرار دادن بخیه در اطراف دهانه رحم ، از طریق شکم است که به آن سرکلاژ شکمی نیز گفته می شود. این یک روش غیر معمول است اما ممکن است توصیه شود درصورتی که سرکلاژ واژینال در گذشته کار نکرده باشد یا اینکه امکان وارد کردن بخیه از طریق واژن وجود نداشته باشد. این کار یا قبل از بارداری یا در اوایل بارداری انجام می شود. این کار ممکن است از طریق برش در شکم یا از طریق جراحی لاپاروسکوپی انجام شود. این نوع بخیه برداشته نمی شود و الزاماست نوزاد شما توسط سزارین متولد شود.

 

سرکلاژ اورژانسی (بخیه نجات) چیست؟

گاهی اوقات ممکن است بعد از باز شدن دهانه رحم ، سرکلاژ به عنوان یک روش فوریت پزشکی پیشنهاد داده شود ، تا از سقط جنین دیرهنگام یا زایمان زودرس جلوگیری کند. به این “بخیه نجات” گفته می شود و تیم مراقب سلامت شما در مورد خطرات و فواید آن با شما صحبت می کنند. این نوع بخیه خطرات بالاتریدارد و همیشه کار نمی کند.

 

آیا سرکلاژ خطراتی دارد؟

خطرات جراحی شامل موارد زیر است:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • اسیب به مثانه
 • آسیب به دهانه رحم
 • پاره شدن کیسه آب

گاهی اوقات اگر دهانه رحم شما خیلی کوتاه باشد یا خیلی باز باشد، انجام سرکلاژ ممکن نیست. سرکلاژ ممکن است همیشه کار نکند و ممکن است سقط جنین دیرهنگام یا زایمان زودرس را تجربه کنید. سرکلاژ شانس شما را برای نیاز به القاء زایمان یا سزارین افزایش نمی دهد.

 

پس از آن چه انتظاری داشته باشم؟

بعد از عمل ممکن است یک یا دو روز خونریزی واژینال یا ترشحات قهوه ای داشته باشید. پس از بهبودی عمل ، می توانید بقیه دوران بارداری خود را به طور عادی ادامه دهید. استراحت در رخت خواب توصیه نمی شود. هنگامی که احساس راحتی کردید می توانید رابطه جنسی برقرار کنید.

 

آیا چیزی است که من باید مراقب آن باشم؟

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر باید با تیم مراقبت سلامت خود تماس بگیرید:

 • انقباضات یا گرفتگی درد شکم
 • خونریزی واژینال مداوم یا زیاد
 • پارگی کیسه آب
 • ترشحات واژینال بد بو یا سبزرنگ

 

سرکلاژ چگونه و چه زمانی خارج می شود؟

بخیه سرکلاژ شما در بیمارستان خارج می شود. این به طور معمول در هفته های ۳۶-۳۷ بارداری اتفاق می افتد ، مگر اینکه قبل از آن وارد لیبر شوید. برای خارج کردن بخیه به طور معمول نیازی به بیهوشی نخواهید داشت. یک اسپکولوم در واژن شما وارد شده و بخیه بریده و برداشته می شود. معموالا فقط چند دقیقه طول می کشد و ممکن است ناراحتی را تجربه کنید. گاهی اوقات از طرف متخصص خود به شما توصیه می شود که برای خارج کردن بخیه به یک بی حس کننده نیاز دارید. بعد از آن ممکن است متوجه برخی از لکه های خون یا لکه بینی واژینال شوید. این باید ظرف ۲۴ ساعت برطرف شود اما ممکن است مدت طولانیتر ترشح قهوه ای رنگ داشته باشد. اگر نگرانی دارید ، باید به متخصص خود بگویید. اگر وارد درد های لیبر شدید و هنوز بخیه سرکلاژ دارید ، باید سریعا با واحد زایمان تماس بگیرید. مهم است که بخیه برداشته شود تا از صدمه به گردن رحم شما جلوگیری شود. در صورتی که کیسه آب شما پاره شود اما شما درلیبر وارد نشدید ، بخیه سرکلاژ به دلیل افزایش خطرعفونت خارج می شود. زمان انجام این کار توسط تیم مراقب سالمت شما تصمیم گرفته خواهد شد.

 

اطلاعات بیشتر

Miscarriage Association: www.miscarriageassociation.org.uk National Institute for Health and Care Excellence (NICE) – Preterm Labour and Birth: www.nice.org.uk/ guidance/ng25/ifp/chapter/About-this-information A full list of useful organisations (including the above) is available on the RCOG website at: https://www. rcog.org.uk/en/patients/other-sources-of-help/

 

منابع و تاییدها

این اطلاعاتتوسط کمیته اطالعات بیمار RCOG تهیه شده است. این دستورالعمل شامل راهنمای کامل ۲۵ NICE در مورد زایمان زودرس و زایمان است که در نوامبر ۲۰۱۵ منتشر شده است. می توانید آن را بصورت آنلایندر آدرس ng25/guidance/uk.org.nice.www پیدا کنید. این اطالعات قبل از انتشار، توسط زنانی که در کلینیک های نیوکاسل در Tyne ،Basildon و Manchester ، توسط شبکه زنان RCOG و توسط پنل مشارکت صدای زنان RCOG بررسی شده اند ، بررسی شده است.