جستجو در سایت:
جستجو در سایت

ترشحات غیر‌طبیعی

اگر دارای ترشح بی‌رنگ و یا سفید هستید، طبیعی است

 

این موکوس به طور طبیعی از گردن رحم، که سرویکس نامیده می‌شود، ترشح می­‌گردد. میزان ترشح واژینال در طول دوره قاعدگی تغییر می­‌کند (ترشحات قهوه‌ای در پایان دوره پریود) و اغلب زنان باردار دچار ترشحات دوران بارداری می‌گردند.

ترشح طبیعی بوی شدید یا رنگ ندارد. ممکن است احساس رطوبت و خیسی ناراحت­‌کننده‌ای کنید، اما نباید هیچ خارش و یا آزردگی در اطراف واژن‌تان داشته باشید.

 

چگونه بفهمم که ترشحاتم غیر‌طبیعی است؟

 

هر تغییر ناگهانی در ترشح‌تان ممکن است نشان‌دهنده یک عفونت واژینال باشد. باید در مورد چگونگی تغییرات طبیعی ترشح‌تان در طول دوره قاعدگی و این‌که چه ترشحی غیر‌طبیعی است، آگاهی داشته باشید. علائم هشدار‌دهنده واضح عفونت عبارتند از:

 

  • تغییر در رنگ یا قوام
  • بوی بد ناگهانی
  • ترشح زیاد غیرطبیعی
  • علائم دیگر همراه با ترشح مثل خارش بیرونی واژن یا درد در لگن یا شکم
  • خونریزی غیرمترقبه از واژن

 

اگر در مورد طبیعی بودن ترشح‌تان مطمئن نیستید و درباره آن نگران هستید، به پزشک‌تان مراجعه نمایید.

 

علل شایع ترشح غیرطبیعی

 

برای ترشح غیرطبیعی واژن علل زیادی وجود دارد، اما معمولاً نشانه یک عفونت است. عفونت اغلب به این علت است که چیزی مثل شستن داخل واژن، تعادل طبیعی باکتری یا قارچ را در واژن‌تان به هم ریخته است، و یا احتمالاً از طریق جنسی منتقل شده است.

 

شایع‌ترین علل عبارتند از:

 

  • برفک، یک عفونت قارچی که معمولاً بر واژن اثر می­‌گذارد.
  • واژینوز باکتریال، یک عفونت باکتریایی که بر واژن اثر می­‌گذارد.
  • تریکوموناس، یک عفونت منتقل­‌شونده از راه جنسی که علت آن انگلی بسیار کوچک است.
  • گونوره یا کلامیدیا، از بیماری­‌هایی که توسط باکتری ایجاد می‌شود.
  • هرپس(تپخال) تناسلی، یک بیماری منتقل­‌شونده از راه جنسی توسط ویروس هرپس سیمپلکس.

 

راهنمای زیر ممکن است به شما در تشخیص علت ترشح‌تان کمک کند. اگرچه، مهم است که پزشک‌تان را برای تشخیص صحیح و توصیه برای درمان عفونت ببینید.

 

ترشح واژینال سفید یا آبکی با خارش شدید

 

اگر ترشحات شما رقیق و آبکی و یا غلیظ و سفید باشد (پنیری شکل)، ممکن است برفک داشته باشید. این عفونت قارچی شایع باعث خارش شدید و آزردگی در اطراف واژن‌تان می­‌گردد. ترشح ممکن است کمی بوی مخمر داشته باشد، اما بوی شدیدی ندارد.

تقریباً همه زن‌ها هر چند وقت یک‌بار دچار قارچ می‌شوند که از طریق جنسی نیست. به سادگی با داروی ضد قارچ که از داروخانه‌ها تهیه می‌شود درمان می‌گردد.

 

ترشح سفید یا خاکستری با بوی ماهی

 

اگر ترشح واژینال‌تان خاکستری است یا به خصوص بعد از رابطه جنسی بوی ماهی می­‌دهد، ممکن است واژینوز باکتریال داشته باشید. واژینوز باکتریال یک عدم تعادل در باکتری­‌های نرمال است که در واژن شما یافت می‌شود. معمولاً ایجاد خارش یا التهاب نمی‌کند.

مانند قارچ، واژینوز باکتریال خیلی شایع است و از رابطه جنسی نیست. به سادگی با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. برای دستور دارو به پزشک‌تان مراجعه نمایید.

 

ترشح سبز، زرد یا کف ­آلود

 

تریکوموناس یک عفونت شایع منتقل­‌شونده از راه جنسی است که توسط یک انگل خیلی ریز ایجاد می‌­شود. ممکن است ایجاد ترشح واژینال کف‌آلود، زرد یا سبز کند. ممکن است ترشح خیلی زیادی داشته باشید که احتمالاً بوی ناخوشایند ماهی هم می­‌دهد. علائم احتمالی دیگر، آزردگی، تورم و خارش در اطراف واژن و درد در حین ادرار کردن هستند.

تریکوموناس به سادگی با یک آنتی‌بیوتیک به نام مترونیدازول که پزشک‌تان برای شما تجویز می‌کند درمان می‌گردد.

 

ترشح غیرعادی با درد یا خونریزی

 

اگر ترشح واژینال‌تان غیرطبیعی است و در لگن یا حین ادرار درد دارید، یا بین قاعدگی‌ها یا پس از رابطه جنسی خونریزی دارید، ممکن است به کلامیدیا یا گونوره که هر دو از بیماری‌­های منتقل‌­شونده از راه جنسی هستند، مبتلا شده باشید. گونوره ممکن است ترشح‌تان را سبز کند، اگرچه اغلب درد یا خونریزی بیشتر قابل توجه هستند. اگر هر یک از این علائم را دارید، هر چه سریع­‌‌تر برای درمان با آنتی‌­بیوتیک، به پزشک یا کلینیک زنان مراجعه نمایید. گونوره یا کلامیدیای درمان نشده ممکن است به سمت بالا گسترش پیدا کند و منجر به بیماری التهابی لگن گردد، که یک عفونت جدی رحم و لوله‌­های رحمی و تخمدانی است.

 

ترشح غیرطبیعی همراه با تاول در اطراف ناحیه تناسلی

 

هرپس ناحیه تناسلی ممکن است موجب تاول­‌های دردناک و قرمز، یا زخم‌­های اطراف ناحیه تناسلی و همچنین ترشح واژینال غیرطبیعی را گردد. سریع به پزشک‌تان یا کلینیک بیماری‌­های زنان مراجعه کنید. ممکن است یک دوره قرص‌­های آنتی ­ویروس به شما پیشنهاد شود که تکثیر ویروس را متوقف خواهد کرد، اما علائم ممکن است دوباره عود کنند.

 

دختران جوان و خانم‌ها پس از سن یائسگی

 

داشتن ترشح واژینال غیرطبیعی در دختران جوان قبل از رسیدن به سن بلوغ  غیرمعمول است. اگر این اتفاق بی‌ا‌فتد، باید یک پزشک را ببینند. ممکن است یک شیئی مثل تامپون را در داخل واژن جا گذاشته باشند.

ترشح غیرطبیعی در زنان مسن هم غیرعادی است. اگر به سن یائسگی رسیده‌اید و ناگهان متوجه ترشح واژینال غیرطبیعی شده‌اید، بلافاصله با پزشک‌تان برای رد سرطان سرویکس (دهانه رحم) یا آندومتر (مخاط رحم) مشورت کنید.