جستجو در سایت:
جستجو در سایت

آندومتریوز

آندومتریوز چیست؟

 

آندومتریوز عارضه بسیار شایعی است که سلول‌های پوشاننده جدار داخلی رحم (آندومتر)، در جای دیگر، معمولاً در لگن و اطراف رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی یافت می‌شوند و در طی سال­‌های باروری بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین می­‌تواند بر روی زنان از هر گروه اجتماعی و یا نژادی تأثیرگذار باشد. آندومتریوز یک عفونت نیست و مُسری یا واگیردار نمی‌باشد و این‌که آندومتریوز سرطان نیست.

 

آندومتریوز در مورد من چه معنایی دارد؟

 

علائم مهم آندومتریوز عبارتند از درد لگنی، درد در حین یا بعد از رابطه جنسی، قاعدگی­‌های دردناک و گاهی سنگین، در برخی زنان مشکل در باردار شدن.

آندومتریوز ممکن است بسیاری از جنبه‌های زندگی زنان مثل سلامت کلی، احساسی، و زندگی روزمره آن­‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

آندومتریوز شایع است و در بسیاری از زنان ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. در یک تخمین، حدود دو ملیون نفر در انگلیس این مشکل را دارند.

آندومتریوز مشکلی است که در تمام طول دوران باروری (از شروع پریود تا یائسگی)، و در تمامی سنین، زنان را از هر طبقه اجتماعی و نژادی تحت تأثیر قرار می­‌دهد.

 

زنانی که علائم دارند، ممکن است یک یا بیشتر این حالت­‌ها را داشته باشند:

 

 • پریودهای دردناک (دیسمنوره)، که به مسکن­‌های ضد درد معمول پاسخ نمی­‌دهند. بعضی از خانم­‌ها پریودهای سنگینی دارند.
 • درد در حین یا بعد از نزدیکی (دیسپارونی)
 • درد زیر شکم
 • درد لگنی که ممکن است طولانی مدت باشد
 • مشکل در باروری و یا نازایی
 • درد در رابطه با روده‌ها و مثانه (همراه و یا بدون خونریزی)
 • خستگی طولانی مدت

 

برخی زنان به هیچ وجه علائمی ندارند.

 

درد علامت شایع آندومتریوز است. درد ممکن است به صورت مبهم در پایین شکم، لگن و یا پایین کمر باشد. درد در زنان متفاوت است: مکان درد، زمان و میزان درد فرق می­‌کند. درد و اثرات آندومتریوز ممکن است موجب احساس افسردگی در شما گردد.

اغلب زنان مبتلا به آندومتریوز در ناحیه لگن و بالای پاها درد دارند. برخی زنان تنها در مواقع خاصی مثل دوران پریود، زمان نزدیکی یا اجابت مزاج درد دارند. باقی زنان همیشه درد دارند.

برخی زنان مبتلا به آندومتریوز به‌راحتی باردار می­‌شوند، در حالی که برخی دیگر به سختی حامله می­‌شوند. در طول بارداری، درد ممکن است که بهتر شود و بعد پس از تولد بچه دوبار عود کند. برخی زنان درمی­‌یابند که دردشان بدون هیچ درمانی بهبود یافته است.

 

علت آندومتریوز چیست؟

 

در طول دوره قاعدگی، تحت تأثیر هورمون­‌های زنانه استروژن و پروژسترون، لایه داخلی رحم (آندومتر) به منظور آمادگی برای تخم بارور شده ضخیم می‌گردد. اگر بارداری رخ ندهد، این لایه به عنوان خون قاعدگی ریزش می‌کند.

آندومتریوز زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های لایه داخلی رحم در جای دیگری از بدن، که معمولاً لگن است، یافت می­‌شوند. در هر ماه این بافت­‌های خارج از رحم به همان شیوه لایه داخلی رحم ضخیم می­‌گردند و فرو می­‌ریزند و خونریزی می­‌کنند. این خونریزی داخلی در داخل لگن، مثل پریود راهی برای خروج از بدن ندارند. این حالت باعث التهاب، درد و تخریب اورگان‌های تناسلی می­‌گردد.

 

آندومتریوز عموماً در لگن ایجاد می‌شود. ممکن است در مکان­‌های زیر هم یافت شود:

 

 • روی تخمدان‌­ها که می­‌تواند ایجاد کیست نماید و اغلب به عنوان “کیست شکلاتی” نامیده می‌شود.
 • در درون و یا روی لوله‌های رحمی
 • تقریباً همه جا، رو، پشت یا اطراف رحم
 • در پریتوئن (بافتی که دیواره شکم و اکثر اورگان­‌های داخل شکم را می‌پوشاند).
 • به طور نادرتر، آندومتریوز ممکن است روی روده و مثانه، یا عمیق‌تر، در درون دیواره عضله رحم (آدنومیوزیس) ایجاد شود.

 

چرا آندومتریوز رخ می­‌دهد؟

 

هنوز معلوم نیست که چرا آندومتریوز ایجاد می‌شود. چندین نظریه پیشنهاد شده است ولی هیج کدام ثابت نشده است. رایج­‌ترین نظریه پذیرفته شده این است که در حین قاعدگی، برگشت اندکی خون رحم از طریق لوله­‌های رحمی، بافت رحم را به محوطه لگن منتقل می‌کند. به این رخداد قاعدگی رو به عقب می­‌گویند.

 

چقدر ممکن است زود به تشخیص برسم؟

 

در مورد بسیاری از زنان، سال­‌ها ممکن است طول بکشد تا به تشخیص برسند. پزشکان می‌گویند به این  علت است که هیچ‌کدام از علائم یا مجموعه‌­ای از علائم قطعاً تشخیص آندومتریور را تأیید نمی‌کند.

علائم آندومتریوز شایع هستند و ممکن است بیماری‌های دیگر مثل سندروم روده تحریک‌­پذیر (IBS) یا بیماری التهاب لگن(PID) علت باشند. زنان متفاوت علائم متفاوتی دارند. برخی زنان اصلاً علامتی ندارند.

هیچ آزمایش ساده‌­ای برای آندومتریوز وجود ندارد. تنها راه برای تشخیص قطعی، یک جراحی کوچک به نام لاپاراسکوپی است که برای هر خانمی انجام نمی‌شود.

اگر تنها پریودهای دردناک دارید و هیچ علامت دیگری ندارید، قبل از هر جراحی تشخیصی و یا درمانی، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که یک ضد درد را امتحان کنید.

زندگی کردن بدون تشخیص می­‌تواند عذاب‌آور باشد. بسیاری از زنان در مورد این‌که چرا درد دارند و یا این‌که چرا در رابطه با بارداری مشکل دارند، ممکن است ترس بیشتری داشته باشند. حتی ممکن است فکر کنند که سرطان دارند.

 

وقتی یک متخصص را می‌بینم چه اتفاقی می‌افتد؟

 

در زمان ملاقات‌تان، ممکن است از شما در مورد پریودها و مسائل جنسی­‌تان سؤالات خاصی پرسیده شود. مهم است تا آنجایی که امکان دارد اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید تا به پزشک‌تان کمک کند که به تشخیص درست برسد. ممکن است نوشتن علائم از قبل و آوردن یادداشت‌­ها در روز ویزیت کمک‌کننده باشد. این‌گونه مطمئن خواهید بود که تمام اطلاعات مورد نیاز را به همراه دارید. برخی همراه بودن یک دوست یا شریک جنسی را کمک‌کننده می‌دانند. شما هم باید فرصتی برای پرسیدن سؤالات داشته باشید.

 

به من چه آزمایشاتی ممکن است پیشنهاد شود؟

 

باید اطلاعاتی کامل از آزمایشات موجود به شما داده شود. این آزمایشات موارد زیر هستند:

 

سونوگرافی:

 

به شما سونوگرافی توصیه شود. این کار می‌تواند مشخص کند که آیا کیست آندومتریوز در تخمدان‌ها وجود دارد یا نه. یک سونوگرافی نرمال، آندومتریوز را غیرمحتمل نمی‌کند.

 

لاپاراسکوپی:

 

در مورد اغلب زنان، لاپاراسکوپی تنها راه برای رسیدن به تشخیص مطمئن است. به همین خاطر، اغلب به عنوان آزمایش استاندارد طلایی به آن رجوع می‌شود. لاپاراسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. یک برش کوچک در نزدیکی ناف ایجاد می­‌شود، بعد یک تلسکوپ (که به عنوان لاپاراسکوپ نامیده می‌شود) که به ضخامت یک قلم است در داخل قرار داده می‌شود. این کار به متخصص زنان اجازه می­‌دهد که اورگان‌های لگنی را به وضوح ببیند و به دنبال آندومتریوز بگردد. این عملی است که نیاز به بستری در شب ندارد.

مثل هر عمل جراحی خطرات و فوایدی دارد. این مسائل باید به طور کامل برای شما توضیح داده شود.

وقتی لاپاراسکوپی دارید، باید در مورد نتایج آن توضیحات کاملی به شما داده شود.

 

تصمیم‌گیری در مورد درمان:

 

در مورد گزینه‌های درمانی باید اطلاعات کاملی به شما داده شود. درباره خطرات و فواید هر روش درمانی باید اطلاعاتی داده شود.

 

فاکتورهای متعددی ممکن است روی تصمیم شما اثر بگذارد که شامل موارد زیر است:

 

 • در مورد شرایط‌تان چه احساسی دارد
 • سن شما
 • مشکل اصلی شما درد یا بارداری است
 • آیا می‌خواهید باردار شوید، برخی از درمان‌های هورمونی که درد را کم می‌کنند، مانع بارداری می‌شوند
 • در باره جراحی چه احساسی دارید
 • قبلاً چه درمانی داشته‌اید
 • درمان­‌های خاص چقدر مؤثر هستند

 

ممکن است به این نتیجه برسید که بهترین راه این است که هیچ درمانی را در پیش نگیرید. این به این دلیل است که علائم شما خفیف هستند، مشکل بارداری ندارید و یا نزدیک دوران یائسگی هستید که ممکن است علائم بهبود یابند.

 

چه درمانی می­‌توانم بگیرم؟

 

گزینه‌‌های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 

ضد درد:

 

داروهای ضد درد التهاب را کاهش می‌دهند و کمک می‌کنند تا درد کم شود.

 

درمان هورمونی:

 

گستره‌ای از درمان‌­های هورمونی وجود دارد که تخمک‌­گذاری را متوقف می‌کند یا کاهش می­‌دهد و آندومتریوز را کوچک می‌کند یا از بین می‌برد.

 

روش‌های درمانی زیر، داروهای ضد بارداری هستند و از حاملگی شما جلوگیری خواهند کرد:

 

قرص یا چسب ضد بارداری ترکیبی خوراکی:

 

این­‌ها شامل هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند و از طریق ممانعت از تخمک­‌گذاری عمل می‌کنند و می‌توانند پریود شما را سبک‌تر، کوتاه‌تر و کم دردتر سازند.

 

وسایل داخل رحمی(IUS):

 

یک وسیله کوچک T شکل که هورمون پروژسترون آزاد می‌کند، کمک می‌کند تا درد کاهش یابد و پریودها سبک‌‌تر گردند. برخی خانم‌ها اصلاً پریود نمی‌شوند.

 

شیوه­‌های هورمونی زیر خاصیت ضد بارداری ندارند، پس اگر نمی‌خواهید باردار شوید، باید از روش‌های ضد بارداری استفاده کنید:

 

استفاده از هورمون پروژسترونی یا مشتقات تستوسترون:

 

GnRh آگونیست، این دسته از داروها، تولید استروژن از تخمدان‌ها را متوقف می­‌کنند و یائسگی موقت یا قابل برگشت را موجب می­‌شوند.

 

جراحی:

 

برای خارج کردن مناطق آندومتریوز جراحی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. جراحی هیسترکتومی (درآوردن رحم)، همیشه به طور موفقیت‌آمیز آندومتریوز را خارج نمی‌کند. براساس این‌که آندومتریوز در کجا قرار دارد و چقدر وسعت دارد، انواع مختلفی از جراحی وجود دارد. موفقیت جراحی متفاوت است و ممکن است به جراحی دیگری نیاز پیدا کنید. قبل از هر عمل جراحی متخصص زنان شما در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

 

جراحی لاپاراسکوپی (جراحی بسته):

 

متخصص زنان تکه‌های آندومتریوز را با از بین بردن یا بریدن آن‌ها خارج می‌کند.

 

لاپاراتومی (جراحی باز):

 

اگر آندومتریوز شدید و یا وسیع است، ممکن است به شما لاپاراتومی پیشنهاد شود. این جراحی بزرگی است که شامل یک برش بر روی شکم و معمولاً بر روی خط بیکینی است.

 

هیسترکتومی(برداشتن رحم):

 

برخی زنان برای برداشتن تخمدان‌ها یا رحم خود نیاز به جراحی دارند. داشتن این جراحی به این معنی است که دیگر بعد از عمل قادر به داشتن بچه نخواهید بود. براساس شرایط شما، اگر تخمدان­‌ها بیرون آورده شده‌­اند، پزشک هورمون درمانی جایگزینی (HRT) را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

 

اگر در باردار شدن مشکل دارم، چه کار باید بکنم؟

 

برای برخی از زنانی که آندومتریوز دارند، باردار شدن ممکن است مشکل باشد. پزشک اطلاعات کاملی در مورد گزینه‌­های دیگر مثل روش­‌های کمکی باروری را به شما خواهد داد.

 

آیا عارضه جانبی دارد؟

 

به شما اطلاعات کاملی در مورد روند جراحی و درمان­‌های پیشنهاد شده داده خواهد شد. عوارض جانبی از زنی به زن دیگر متفاوت است.

 

زندگی با آندومتریوز:

 

همه بیماران مبتلا به آندومتریوز نمی‌توانند درمان شوند و در مورد برخی از زنان، دیگر درمانی وجود ندارد که به آن­‌ها کمک کند. با حمایت می­‌توانند شیوه زندگی‌­شان را پیدا کنند و بتوانند این شرایط را اداره کنند.

 

حمایت:

 

مؤسسات حمایتی مشاوره، حمایت و توصیه‌های با ارزشی را تدارک می‌بینند.

 

درمان‌های تکمیلی:

 

درمان‌های تکمیلی شامل شناخت عکس ­العمل­‌ها، درمان سنتی چینی، درمان­‌های گیاهی و هومئوپاتی هستند. این­‌ها ممکن است در تسکین درد مؤثر باشند. در بسیاری از خانم‌ها تغییرات رژیم غذایی مثل حذف یک نوع غذای خاص مانند لبنیات یا محصولات گندم ممکن است به تسکین درد کمک کند. درمان‌هایی همچون طب سوزنی، ویتامین ب۱ و منیزیوم به برخی زنان در پریودهای دردناک کمک می‌کند. در حال حاضر شواهد کافی که نشان دهد چنین درمان‌هایی در کاهش دردهای همراه با آندومتریوز مؤثر است وجود ندارد.

 

آیا چیز دیگری هست که من باید بدانم؟

 

مصرف قرص‌ها یا چسب‌­های جلوگیری ترکیبی علائم آندومتریوز را درمان می‌کند.

در صورت بارداری، آندومتریوز بعید است که خطری برای حاملگی شما داشته باشد.

برخی زنان دریافته‌اند که ورزش­‌هایی که به طور تفریحی انجام می­‌شود، سلامتی­‌شان را بهبود می‌­بخشد، که این ممکن است به بهبود بعضی از علائم آندومتریوز کمک کند.

هیچ ضمانتی وجود ندارد که درمان‌ها در مورد همه، همیشه مؤثر باشند.

گروه‌هایی محلی را که برای زنان مبتلا به آندومتریوز اداره می‌شوند حمایت کنید.

محیط‌های اینترنتی ممکن است اولین جایی باشند که زنان برای حمایت به آن روی می‌آورند. کیفیت اطلاعات ممکن است متفاوت باشد.