جستجو در سایت:
جستجو در سایت

حرکات جنین

اگر شما تمایل دارید که در مورد حرکات جنین در بارداری اطلاعات کافی کسب کنید و یا اگر شما نگران حرکات جنین‌تان هستید و تصور می‌کنید که حرکات جنین مانند قبل نیست و کاهش یافته است و یا نحوه‌ی حرکات جنین تغییر کرده است، اطلاعات موجود در این متن به شما کمک خواهد کرد که درک درستی از حرکات جنین داشته باشید. اطلاعات داده شده در این متن شامل موارد زیر است:

 

  • حرکات جنین به صورت نرمال چگونه است.
  • اگر حرکات جنین کم شده یا تغییر پیدا کرده است چه اقدامی لازم می‌باشد.
  • اطلاعات این متن به شما و تیم ارائه‌دهنده مراقبتی، برای تصمیم‌گیری صحیح کمک می‌کند و جایگزین توصیه‌های پزشک یا مامای شما در شرایط کاهش حرکت نیست.

 

حرکات جنین به صورت نرمال چگونه است؟

 

بیشتر زنان باردار اولین حرکات جنین را برای اولین بار در ۲۰ – ۱۸ هفته بارداری متوجه می‌شوند. هر چند اگر شما اولین حاملگی را تجربه می‌کنید، اولین حرکات جنین را معمولاً تا هفته ۲۰ بارداری متوجه نمی‌شوید. اگر شما قبلاً باردار شده‌اید، حتی در هفته ۱۶ بارداری نیز امکان دارد که متوجه حرکات جنین‌تان شوید. حرکات جنین می‌تواند به صورت ضربه، کشش، لگد زدن و یا حرکات شدید باشد.

 

با رشد جنین و بزرگ شدن آن، تعداد و نوع حرکات جنین متناسب با نحوه فعالیت جنین تغییر پیدا می‌کند. معمولاً در بعد از ظهر و عصر بیشترین حرکات جنین اتفاق می‌افتد. در طول روز و شب، جنین شما سیکل‌های خوابی دارد که می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و به‌ندرت بیش از ۹۰ دقیقه طول بکشد. به صورت معمول جنین در زمان خواب حرکت نمی‌کند. تعداد حرکات جنین تا ۳۲ هفته بارداری افزایش می‌یابد و سپس در این تعداد باقی می‌ماند. هرچند که نوع حرکات جنین هرچه به زمان زایمان برسد کمتر می‌شود. اگر شما مشغول کار هستید، ممکن است که متوجه حرکات جنین‌تان نشوید. باید به یاد داشته باشید تا زمان شروع دردهای زایمانی، شما باید کاملاً حرکات جنین‌تان را متوجه شوید. در طول سیر لیبر (در هنگام دردهای زایمانی) شما باید حرکات جنین را احساس کنید.

 

چرا حرکات جنین برای من اهمیت دارد؟

 

در طول بارداری یکی از علامت‌هایی که به شما در مورد سلامت جنین اطمینان خاطر می‌دهد، حرکات جنین‌تان است. اگر حرکات جنین شما کمتر از حد معمول شود و یا نحوه حرکات جنین شما تغییر کرده باشد، این علامت شاید اولین علامت  نامناسب بودن وضعیت جنین در رحم باشد. پس به یاد داشته باشید در صورتی که احساس کردید حرکات جنین‌تان کم یا تغییر پیدا کرده است، به منظور ارزیابی سلامت جنین باید بلافاصله با ماما یا با پزشک‌تان تماس حاصل کنید.

 

فاکتورهای تأثیرگذار بر روی احساس حرکات جنین توسط من کدام‌ها هستند؟

 

زمانی که شما مشغول کار هستید و یا در حال فعالیت هستید، حرکات جنین را کمتر احساس می‌کنید. اگر جفت شما بر روی دیواره قدامی رحم شما قرار داشته باشد، ممکن است شما حرکات جنین را کمتر احساس کنید. همچنین زمانی که پشت جنین روبروی دیواره قدامی رحم باشد، یعنی پشت جنین به موازات دیواره قدامی رحم است، حرکات جنین نسبت به زمانی که پشت جنین در کناره‌های رحم هستند، کمتر احساس می‌شود.

 

تعداد کافی حرکات جنین چند عدد است؟

 

هیچ عدد مشخصی برای نشان‌دادن کفایت حرکات جنین وجود ندارد. در طول بارداری شما باید از تعداد و نحوه حرکات جنین‌تان اطلاع داشته باشید. در صورتی که تغییر یا کاهش در تعداد و نحوه حرکات جنین‌تان متوجه شدید، آن را غیرطبیعی تلقی کنید.

 

عوامل کاهنده حرکات جنین چیست؟

 

داروهای مسکن قوی و همچنین داروهای بی‌حسی از آنجایی که وارد سیستم گردش خون جنین می‌شود، باعث کاهش حرکات جنین می‌شود. همچنین الکل و سیگار می‌تواند بر روی حرکات جنین تأثیرگذار باشد. در زمانی که جنین بدحال باشد، کاهش حرکات جنین دیده می‌شود. به صورت بسیار نادر زمانی که جنین مبتلا به بیماری‌های سیستم عصب و عضله باشد، حرکات جنین کاهش پیدا می‌کند.

 

آیا شمارش و ثبت حرکات جنین الزامی است؟

 

شواهدی به نفع ثبت و شمارش مداوم حرکات جنین به صورت منظم توسط مادر نیست. اما آگاهی از تعداد و نحوه حرکات جنین در طول بارداری الزامی است. هر زمانی که حرکات جنین کاهش پیدا کند و شما متوجه این کاهش شوید باید بلافاصله با پزشک یا ماما تماس حاصل کنید.

 

در صورت عدم اطمینان از حرکات جنین چه اقدامی باید انجام شود؟

 

هر زمان اطمینان ندارید که آیا جنین‌تان حرکت دارد یا نه، شما باید به پهلوی چپ دراز بکشید و به مدت ۲ ساعت بر روی حرکات جنین‌تان تمرکز کنید. در عرض این دو ساعت باید ۱۰ حرکت یا بیشتر از ۱۰ حرکت را احساس کنید. در صورتی که شما متوجه این تعداد حرکت جنین‌تان نشوید، به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

 

اگر حرکات جنین من کاهش یافته باشد چه کاری باید انجام بدهم؟

 

باید بلافاصله به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. هر زمانی که متوجه حرکات جنین‌تان نشوید، آن را باید جدی تلقی کنید  و به دستگاه‌های خانگی که در منزل جهت شنیدن صدای قلب جنین‌تان استفاده می‌کنید اطمینان نکنید.

 

براساس سن حاملگی شما اقدامات زیر برای‌تان انجام می‌شود:

 

بیشتر خانم‌های باردار برای اولین بار حرکت جنین را در هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری متوجه می‌شوند. اگر قبل از ۲۴ هفتگی حرکات جنین را احساس نکردید، با مامای خود تماس حاصل کنید. صدای قلب جنین شما توسط ماما شنیده می‌شود و گاهی شما شاید نیاز به انجام سونوگرافی داشته باشید. همچنین گاهی شما جهت اقدامات درمانی بیشتر به متخصص زنان ارجاع داده می‌شوید.

 

بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری، جهت چک‌ کردن و شنیدن صدای قلب جنین به مامای خود مراجعه کنید. شاید شما نیاز به بررسی‌های بیشتر مانند اندازه‌گیری حد رحم، اندازه‌گیری فشارخون، آزمایش ادرار جهت بررسی دفع پروتئین داشته باشید. اگر حد رحم شما کوچک‌تر از حد نرمال باشد، شما شاید نیاز به انجام سونوگرافی جهت بررسی رشد جنین داشته باشید.

 

بالاتر از ۲۸ هفتگی، باید بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس حاصل کنید. و به هیچ وجه برای دریافت مراقبت‌های بیشتر نباید تعلل کنید.

 

در مورد حرکات جنین از شما پرسش خواهد شد. یک ارزیابی و معاینه کلی دوران بارداری مثل شنیدن صدای قلب جنین از شما به عمل می‌آید. ضربان قلب جنین شما به مدت ۲۰ دقیقه مانیتورینگ خواهد شد و با این کار، از سلامت جنین‌تان اطمینان حاصل می‌کنید. در طول مانیتورینگ ضربان قلب جنین، هر زمانی که جنین‌تان حرکت کند، افزایش ضربان قلب جنین دیده می‌شود. هر زمان که از سلامت جنین‌تان اطمینان حاصل کردید، می‌توانید به منزل‌تان بازگردید.

 

گاهی در بعضی موارد شما نیاز به انجام سونوگرافی جهت بررسی سلامت جنین، رشد جنین و میزان مایع آمنیوتیک دارید. در موراد زیر انجام سونوگرافی الزامی است:

 

  • اندازه حد رحم شما کوچک‌تر از حد طبیعی باشد.
  • خطر مرگ جنین در داخل رحم وجود داشته باشد.
  • تعداد ضربان قلب جنین نرمال باشد اما همچنان حرکات جنین کمتر از حد نرمال است.

 

در عرض ۲۴ ساعت از زمان درخواست سونوگرافی، سونوگرافی باید انجام شود.

 

بررسی‌های انجام شده معمولاً در مورد نرمال بودن جنین به شما اطمینان خاطر می‌دهد. بسیاری از زنانی که معمولاً یک دوره کاهش حرکت را تجربه می‌کنند، معمولاً بارداری را به صورت نرمال سپری می‌کنند و زایمان یک نوزاد سالم را تجربه می‌کنند.

 

اگر در مورد وضعیت جنین نگران هستید با پزشک یا مامای خود مشاوره کنید. شاید نیاز به پیگیری از طریق سونوگرافی داشته باشید. در موارد خاص شاید پزشک شما تصمیم به انجام زایمان بگیرد، چرا که زایمان کردن از ماندن جنین در رحم برای جنین بهتر باشد.

 

اگر مجدداً حرکات جنین من کم شود، اقدام بعدی چیست؟

 

زمانی که به منزل بازگشتید، باید به حرکات جنین‌تان توجه کنید. در صورت کاهش مجدد حرکات جنین، سریعاً با پزشک‌تان تماس حاصل کنید و به یاد داشته باشید که کاهش حرکت بسیار اهمیت دارد. پس بدون در نظر گرفتن تعداد و دفعاتی که با پزشک یا مامای خود تماس گرفته‌اید، در هر زمانی که کاهش حرکت جنین دارید با پزشک یا مامای خود تماس حاصل کنید.